sobota 10. ledna 2015

Malí knihomolové

Jsem knihomol a kolem knih a různých příběhů se točí podstatná část mého života.
Uznávám, že někdy možná na úkor života reálného, ale co už ;-)
Je neděle ráno, většina obyvatel našeho paneláku ještě spí, snad jen sousedi s příručním psiskem občurávají naši oblíbenou břízu před domem. Hugo otevřel oči a s nenápadným pokašláváním a "nechtěným" protahováním mě kopnutím do slabin probudí. "Dobré ráno"... čas, kdy ani v pracovní týden normálně nevstáváme. Popovídá o dnešním snu, vysvětlí funkčnost zmrazovacího zařízení na lávové démony (který včera před spaním nakreslil na papír) a sápe se po svém časopise.

Ilustrace Robert Wagt
Pod záda naskládá všechny volné polštáře, opře se o pelest a začte se do barevných stránek. I přesto, že neumí číst (no dobře, už ledasco přelouská, je přeci šikovný prvňák, ale na nějaké odpočinkové čtení to není).
Následuju jeho příkladu, otevřu knihu a společně si užíváme čtecí nedělní ráno. Něco si brumlá pod nosem ... skoro to vypadá, jakoby si četl polohlasně pro sebe.
Podívám se, co ho zaujalo. Je tam obrázek a na něm spousty postav. Nikdo nemluví. A jeho oči kmitají od jednoho účastníka děje ke druhému. Úsměv mu hraje na tváři. Zamyšleně ho pozoruji, přemýšlím. Jaký příběh se právě odehrává v jeho hlavě?
Ano, postavy jsou nakreslené při nějak činnosti, ale dál nic. Dál to nepokračuje. Dál je to na čtenářovi. Do děje už musí zapojovat svoji fantazii, svoje zkušenosti, své znalosti.
Tak moc bych chtěl vidět ten jeho vnitřní film, který se odehrává v malé hlavě, když si prohlíží barevné obrázky v knize.
Je mi jasné, že do děje promítá svůj život, svůj pohled na svět ... ale jaký je ten pohled?
Nemůžu se ani zeptat, protože ještě zdaleka neumí svůj vnitřní svět popsat slovy tak, abych já v té změti slov a chaotického vyprávění pobral všechny ty obrazy.
Je ta mračící se postava (připomínající kouzelníka) jeho táta, který mu právě zakazuje zábavu za to, že opět nesnědl svůj oběd? Nebo že bych byl ten rozesmátý kluk, který se s jiným klukem (s ním) houpe na houpačce? Nebo tam nejsem vůbec a on je tam sám s kamarády a důležitě spolu probírají hru, kterou sice nesmí hrát, ale ví o ni snad úplně všechno?
Tak rád bych si pamatoval své myšlenky z doby, kdy jsem i já byl prvňák.
Co se mi honilo hlavou? Na co jsem myslel?
Také jsem byl jako on.
Ráno se probudil, protáhl se v posteli a sáhnul po svých časopisech, po svých knihách.
A ikdyž jsem neuměl číst, dokázal se mi ten knižní svět před očima rozpohybovat a odvést mě pryč, do světa fantazie.
S potěšením si uvědomuji, že ikdyž jsem už dospělý kluk, pořád mám ten dar po shlédnutí jednoho malého obrázku vymyslet celý svět s drobnými příběhy.
Odpoutat se od světa svého, hmatatelného a stvořit zcela úplně nový vesmír. Ikdyby ten vesmír měl tvořit jen jeden malý pokoj, kde jsem jen já a můj vnitřní svět.
Jsem za to moc rád.

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Dušan,ako veľmi ťa chápem. Milujem knihy, na rozdiel od môjho manžela a vnúčat, čo mi je veľmi ľúto....Jedine dcéra to zdedila po mne. Máme svoj svet a vieme o tom svete svoje, však?
Pozdravujem ťa. Píšeš krásne.
Marta♥

Anonymní řekl(a)...

Dušan aj ja som knihomol a vôbec mi to nevadí. Pekný víkend Lenka.

81hrzz4f9x řekl(a)...

All the slot machines on this record are hosted on licensed platforms and are licensed by third-party impartial authorities. Although these gamers most likely to|are inclined to} consume the area bar of their keyboard and the left button of their mouse a lot quicker than any other participant on earth. All casino sites (like all poker sites, let's face it) need your credit card and your cash. They supply free spins 메리트카지노 or deposit bonus codes to get you on their platform after which have you ever play as a lot as attainable. You never understand how a lot time and money you need to|you should|you have to} invest to hit a fortunate spin and have fun yet one more day of profitable cash on slots.